Družstevní bydlení je šancí pro všechny

Toužíte po novém, lepším bydlení a obáváte se zavázat k hypotéce nebo na ni prostě nedosáhnete, i když máte stabilní příjem? Pak právě pro vás může být řešením družstevní bydlení, které se mezi Čechy těší velké popularitě. Družstevní bydlení má v Praze a České republice dlouholetou tradici.

Historie družstevního bydlení v Praze

První zmínky se objevují již v 19. století. Za první republiky měla družstva nejen profesní charakter, ale působila i společensky a kulturně. Jejich rozvoj přerušila až druhá světová válka. Po jejím ukončení byla družstva obnovena a podílela se na obnově zničeného bytového fondu. Velký rozkvět nastal v padesátých letech minulého století, kdy za finanční pomoci státu byla prostřednictvím bytových družstev a jejich členů vystavěna celá řada bytů. V osmdesátých a devadesátých letech tvořily družstevní byty 40% podíl u nově postavených panelových domů. Po roce 1989 došlo téměř k ukončení činnosti družstev. Jejich oživení nastalo díky privatizaci a převodu bytů do osobního vlastnictví. Na území ČR v současnosti působí stovky bytových družstev, čímž se řadíme mezi evropské státy s největším podílem družstevních bytů. Bohužel ještě donedávna nedocházelo k developerské činnosti, která by na tradici družstevních bytů navázala. Až před několika lety se obnovila tradice družstevního bydlení, například v lokalitě pražského Proseka, a zpřístupnilo se tak nové bydlení i těm, kdo nechtějí nebo nemohou čerpat hypoteční úvěr.

Jednoduché pořízení

Největší výhodu formy družstevního bydlení oceníte již při pořizování bytu. Nečeká vás totiž žádné nepříjemné a zdlouhavé jednání s bankou a doprošování se o hypotéku. Právě to je přitom dnes nejčastější komplikace a překážka na cestě k lepšímu bydlení. Při vyřizování nákupu bytu formou podílu v družstvu nemusíte vykazovat výši svého příjmu. Nejste totiž příjemcem úvěru, a tedy ani dlužníkem. Navíc – nový družstevní byt si můžete pořídit v jakémkoliv věku, na fyzickou i právnickou osobu. A jak to celé funguje? Na začátku uhradíte 25 % pořizovací ceny družstevního bytu z vlastních zdrojů (tzv. členský vklad, možný financovat úvěrem) a zbývající část pořizovací ceny družstevního bytu budete splácet dle měsíčního předpisu nájemného formou anuitních splátek úvěru bytového družstva. K financování základního a dalšího členského vkladu můžete navíc využít i prostředků ze stavebního spoření.

Financování

Po celou dobu, kdy byt ve formě „nájemného“ splácíte, je zapsán na bytové družstvo, které navíc zajišťuje veškerý servis nejen kolem vašeho bytu, ale i kolem celého domu a dále také zajišťuje případné opravy a reklamace společných prostor. Díky silné vyjednávací pozici, kterou družstva mají, dosáhnete také na výhodnější podmínky u sjednaných služeb jako je pojištění, technická asistence, včetně benefitní karty, správa domu, právní konzultace, internet, moderní způsob měření a řízení spotřeb energií a mnohé další. Ročně tak můžete ušetřit i několik tisíc korun. Po splacení bytu (tedy po uhrazení takzvané anuity) můžete svůj byt převést do soukromého vlastnictví. Není třeba se proto obávat, že byste po splacení neměli nad svým majetkem kontrolu. Stejně tak je možné družstevní byt prodat v době, kdy ještě není plně splacen – v takovém případě vlastně prodáváte již splacený podíl v družstvu. Podobné je to v případě dědického řízení. Zájem o byty v družstevním vlastnictví je dnes přitom na trhu značný. To ostatně dokazují statistiky – největším problémem při koupi družstevního bydlení je dnes totiž sehnat volný byt. Jakmile se na trhu objeví, jsou velmi rychle vyprodány.

Napsat zprávu

Zanechte nám prosím své údaje, abychom vás mohli kontaktovat.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR