Britská čtvrť

ZÁKLADNÍ INFORMACE O DRUŽSTEVNÍM BYDLENÍ

V nabídce družstevních bytů dnes můžete najít několik různých typů družstev. Již při výběru je potřeba vědět, jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Moderní družstevní bydlení šancí pro všechny

Moderním typem družstevního bydlení, které v posledních letech získává opět na popularitě, jsou takzvaná investorská bytová družstva. Byty v takových domech jsou po výstavbě obvykle bez problémů převáděny do vlastnictví nájemců – členů družstva. Vždy ale záleží na tom, jak je převod smluvně zajištěn, nárok na něj totiž není ze zákona.

Nákup bytu v družstevním domě moderního typu má přitom pro všechny zájemce hned několik nesporných výhod. Předně – nový družstevní byt si lze pořídit v jakémkoli věku, mimo jiné proto, že do jeho financování nezasahuje banka. Té tak nemusí zájemci dokládat ani svůj věk, ani daňová přiznání či různá potvrzení o příjmu. Navíc – při nákupu bytu formou družstevního bydlení nejste příjemcem úvěru a tedy nejste nikde veden ani jako dlužník. Jak to celé funguje?

Financování družstevního bydlení

Formou měsíčních splátek, jakéhosi „nájemného“ postupně splácíte svůj podíl v družstvě. Poté, co jej zcela zaplatíte (ať již dle splátkového kalendáře, nebo předčasně), bude byt plně váš a můžete si jej převést do osobního vlastnictví. Po celou dobu co jste v bytovém družstvu, ale máte mnoho dalších výhod – například většinu služeb, které k bytu potřebujete, dostanete za výhodnějších podmínek. Družstvo totiž objednává „ve velkém“ a tím dosahuje lepších cen, než pokud si jakoukoli službu objednáte sami. Navíc se družstvo stará také o opravy a údržbu nemovitosti a o další domluvené věci. Vám tak odpadá řada starostí a můžete díky tomu ušetřit za rok nemalé finanční prostředky.

Družstevní byt jako investice

Dříve platilo, že pronajmout družstevní byt byl problém. U moderních forem družstevního bydlení neplatí ani toto omezení a naopak mnoho lidí si stále častěji pořizuje družstevní byt právě jako vhodnou investici. Díky tomu, že nemusí získávat hypotéku a nejsou nikde vedeni, jako dlužníci je taková investice nezatíží přímo, ani nepřímo, nájemník jim zcela nebo částečně hradí náklady nového bytu a „investoři“ zhodnocují svůj vklad. Nejsou to přitom tradiční investoři, jako dříve, ale stále častěji také mladší lidé, kteří v pořízení bytu na investici vidí vhodnou cestu k zajištění svého stáří.

Při výběru družstevního bytu je potřeba postupovat stejně, jako při výběru koupě bytu jakoukoli jinou formou – zájemci by se měli soustředit na lokalitu, ve které se nachází, na kvalitu provedení stavby, na důvěryhodného developera. A zaměřit by se měli také na smluvní podmínky, které se k nákupu nemovitosti váží!

Další typy družstevního bydlení

Nejstarším typem jsou lidová bytová družstva (LBD), tedy vlastně původní bytová družstva, která vznikla ještě před 2. Světovou válkou. U těchto domů vznikl zákonný nárok na převod bytů do vlastnictví, a proto domy jsou již rozdělené na bytové jednotky. Stavební bytová družstva jsou druhým typem reliktu původních typů družstevního bydlení. Vznikly v době rozvoje socialistického bydlení, nejčastěji se jedná o panelové domy a i u nich vznikly zákonné nároky převod bytů do osobního vlastnictví. Proto i v těchto případech najdete v katastru nemovitostí dům rozdělený na bytové jednotky. Obě původní podoby bytových družstev s sebou nesou mnohá rizika a před vstupem do takového družstva (formou koupě nemovitosti) je potřeba dobře zvážit všechny pro a proti.

Napsat zprávu

Zanechte nám prosím své údaje, abychom vás mohli kontaktovat.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR