Comeback družstevního bydlení

Comeback družstevního bydlení

17. 3. 2015

Trh s byty zažívá v posledních dvou letech zvýšenou poptávku po družstevním bydlení. Pramení to především z ekonomické situace. – z obav lidí ze zadlužení při koupi vlastního bytu formou hypotéky.
Pokud si dnes někdo chce pořídit nový byt, ale nesplňuje přísné podmínky banky při žádosti o hypotéku nebo se nechce zadlužovat, měl by si pořídit byt družstevní. Zatímco po listopadu 1989 se bytová družstva věnovala především správě svého bytového fondu a převodu bytových jednotek do vlastnictví členů, kteří už splatili anuitu, vlastní výstavba prakticky ustala. Tehdy chtěl každý hned bydlet ve vlastním, a tak se trendem stalo získat hypotéku a okamžitě si koupit byt v novostavbě. Pro developery to byla zlatá léta, ale jak se zdá, trh začíná být nasycený a situace se pomaloučku obrací.

Družstevní byty z existujících developerských projektů

Někteří developeři na tuto situaci velmi pružně zareagovali a snaží se získat zákazníka jinými cestami. Stále sice platí, že naprostá většina z nich staví byty určené k prodeji, ale v posledních letech se na trhu objevují i projekty družstevního bydlení. To u nás úspěšně fungovalo ve 20. letech minulého století a řada z nás si ho pamatuje ze 70. a 80. let. A v současné době poptávka po družstevních bytech znovu stoupá, protože jsou finančně dosažitelné pro mladé rodiny i starší osoby nebo pro ty, kteří nedosáhnou na hypoteční úvěr.

Novinkou je výstavba nových družstevních bytů v rámci aktuálních developerských projektů. Nejvýrazněji se na trhu družstevní výstavby profiluje developerská společnost FINEP, která těsně spolupracuje se Stavebním bytovým družstvem Praha (SBD Praha). Společně nabízejí například nové družstevní byty v Praze 9 – Proseku v projektu Bytové družstvo Habr, které za tímto účelem založily. Jinak se ale nová stavební družstva v posledních letech až na výjimky nezakládají. Družstevní byty stavějí pro své členy družstva s dlouhou historií, v menší míře pak vznikají pod taktovkou developerů. Výjimkou je například výstavbové družstvo Coop Development, které bylo založeno teprve v loňském roce, ale ve své nabídce má již na 400 družstevních bytů od developerů jako zmíněný FINEP nebo VCES. Vedle Prahy družstevní byty vyrostou v novostavbách v Olomouci, Chrudimi, Hradci Králové, Mladé Boleslavi, Blansku nebo v Brně.

Napsat zprávu

Zanechte nám prosím své údaje, abychom vás mohli kontaktovat.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR