V Praze přibývají nové družstevní byty

V Praze přibývají nové družstevní byty

17. 3. 2015

PRAHA: Běžné rezidenční výstavbě konkurují družstevní byty. Aktuálně jich je jen v Praze rozestavěných 235 a zhruba stovka jich už stojí. Kromě developerů se do výstavby pouštějí i bytová družstva s mnohaletou tradicí, která spravují desítky tisíc bytů.

Hlavní výhodou družstevního vlastnictví bytu je fakt, že pořídit si jej mohou i ti, kdo z nějakého důvodu nedosáhnou na hypotéku nebo se nechtějí zadlužovat.

Stavební bytová družstva Pokrok a Stavbař právě společně dokončují už svůj třetí projekt, 51 bytů v Chudenické ulici v pražské Hostivaři.

„Většinu bytů v tomto i v předchozích projektech obsadili členové našich družstev nebo jejich příbuzní, kteří už s tímto typem bydlení mají zkušenost,“ říká František Sojka, předseda družstva Stavbař. Otevřeni jsou ale komukoliv, kdo bude mít zájem si byt v některém z jejich projektů pořídit.

Ceny v jejich projektu se pohybují kolem 40 až 45 tisíc korun za metr čtvereční. Výstavbu družstva zadávají developerské a stavební firmě Trigema, od které si pak hotové byty převezmou. Potenciálním členům družstva na začátku postačí 25 až 30 procent z ceny bytu, zbytek budou dalších 23 let splácet formou členských příspěvků. „Banka poskytne úvěr ve výši 60 až 70 procent,“ dodává Sojka. Družstva spolupracují je se dvěma bankami – ČSOB a Českou spořitelnou, ostatní takové úvěry neposkytují. „V případě České spořitelny je to proto, že rakouská matka má s družstevnictvím rozsáhlé zkušenosti doma,“ dodává Sojka.

Do výstavby družstevních bytů se před časem pustila i developerská firma Finep ve spolupráci s bytovým družstvem SBD Praha. Momentálně doprodává poslední byty ze svého projektu na Proseku, ve výstavbě jsou další dva – na Proseku a ve Stodůlkách.

I tady klientům postačí 25 procent z celkové ceny bytu pro splacení anuity, avizované ceny jsou ale o něco vyšší – většinou se pohybují na úrovni 50 tisíc korun za metr čtvereční.

„Největší výhodu družstevního bydlení ocení klienti již při jeho pořizování. Nečeká je totiž zdlouhavé jednání s bankou a doprošování se hypotéky,“ vysvětluje Pavla Temrová, mluvčí společnosti Finep, proč mají klienti o tento typ bydlení zájem.

Kromě lidí, kteří nemají šanci na hypotéku dosáhnout kvůli nižším příjmům, tento typ bydlení oceňují i zaměstnanci se smlouvou na dobu určitou nebo živnostníci. Pokud nemají dostatek vlastních peněz, mohou využít úvěr ze stavebního spoření. Spořitelny totiž do určité částky nevyžadují zástavu nemovitosti.

O údržbu společných prostor i okolí domu se po celou dobu splácení stará družstvo. „Po splacení mohou klienti svůj byt převést do soukromého vlastnictví. Není třeba se proto obávat, že by nad svým majetkem ztratili kontrolu,“ říká Temrová. Na byt se vztahuje dědické řízení a také je možné ho prodat. A to i před splacením. Je ale třeba počítat s tím, že ceny družstevních bytů jsou zhruba o patnáct procent nižší.

Počet družstevních bytů zřejmě ještě poroste. „Plánujeme další projekty,“ říká Sojka. Od dvou už ale museli upustit. Nové byty plánovala obě družstva, která realizují své projekty společně, postavit na Jižním Městě a na Spořilově. V prvním případě ale developer, který jim chtěl projekt přenechat, prozatím nezískal stavební povolení, ve druhém se pak ukázalo, že náklady na jeho realizování by byly příliš vysoké.

„Plánujeme vyhledávat další projekty. Naším cílem je stavět deset až patnáct procent z celkové rezidenční výstavby v Praze. Tedy asi 200 bytů,“ říká Sojka, který chce tyto úmysly začít plnit do dvou let. Jejich projekt bude mít 40 až 50 bytů. „Aby ostatní dokázali vykrýt případný krátkodobý výpadek příjmů kohokoliv z členů,“ říká Sojka.

Výhody a nevýhody bydlení v nových družstevních bytech

VÝHODY není třeba vykazovat výši příjmu, být zaměstnancem na dobu neurčitou družstevník není příjemcem úvěru, a tedy ani dlužníkem v katastru nemovitostí je jako majitel nemovitosti uvedeno bytové družstvo veškeré reklamace řeší družstvo byt lze předčasně splatit a následně převést do osobního vlastnictví.

NEVÝHODY bez souhlasu družstva není možné byt pronajímat v případě úvěru nebo hypotéky ho nelze zastavit váha rozhodování na členských schůzích se neměří velikostí bytu, každý byt má jeden hlas k rekonstrukci bytu je třeba souhlas družstva na pořízení družstevního bytu banky obvykle neposkytují hypotéky.

Napsat zprávu

Zanechte nám prosím své údaje, abychom vás mohli kontaktovat.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR